Αντισεισμικά συστήματα για τεστ STRAD.RC του seismic

Γενικά θέματα για Πολιτικούς Μηχανικούς

Re: Αντισεισμικά συστήματα για τεστ STRAD.RC του seismic

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:20 pm

seismic έγραψε:α) Για να περάσουμε το συρματόσχοινο στο υφιστάμενο σκυρόδεμα, απλά χαράζουμε το σκυρόδεμα, με ένα τροχό κάθετα του φέροντος στοιχείου, με δύο παράλληλες κάθετες ευθείες.
Κατόπιν αφαιρούμε με ένα κομπρεσέρ το σκυρόδεμα μεταξύ των δύο τομών ώστε να δημιουργηθεί ο κατάλληλος χώρος διέλευσης του συρματόσχοινου ή της βίδας.

Τα τσέρκια τα θέλουμε ή να μην τα βάλουμε εξαρχής σε καινούριο κτίριο που θα έχει τον ελκυστήρα?
Αλέξανδρος
level: 5

Δημοσίευσηαπό seismic » Τρί Οκτ 05, 2010 10:03 am

Αν εννοείς αν θα πρέπει να βάλουμε τσέρκια στα στοιχεία στήριξης που εφαρμόζουμε προένταση, όχι δεν χρειάζονται.
Ο λόγος είναι απλός.
Δεν εφαρμόζουμε προένταση σε στοιχεία με μικρή διατομή κάτοψης, όπως είναι οι κολόνες, λόγο κάμψης.
Τα στοιχεία που έχουν μεγάλη διατομή κάτοψης, όπως τα φρεάτια, τα τοιχία κλπ, οπλίζονται καρέ με συνδετήριο οπλισμό.

Σε όλα τα μικρά στοιχεία στήριξης, φυσικά και τοποθετούμε τσέρκια.
seismic
level: max

Δημοσίευσηαπό seismic » Τρί Οκτ 05, 2010 10:18 pm

Ο ελκυστήρας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί, και σαν βλήτρο σε καλωδιακές γέφυρες, για την συγκράτηση του προτεταμένου συρματόσχοινου στο βουνό.

Ακόμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν τάπα πετρελαιοπηγών.

Ακόμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την συγκράτηση χαλαρών πρανών, με την συνεργασία ενός διχτυού.

Ακόμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και
α) Για να στηρίξουμε κολώνες υψηλής τάσης, και ανεμογεννήτριες. ( Να βιδώσουμε την βάση με το έδαφος, στις τέσσερις γωνίες, ώστε να τοποθετήσουμε λιγότερο σκυρόδεμα.)

β) Σαν πασσάλωση των λοξών συρματόσχοινων που κρατάνε τις κολόνες της Δ.Ε.Η

γ) Για πασσαλώσεις που περικλείουν με συρματόπλεγμα τα χωράφια

δ) Είναι ένα νέο είδος τσιμεντενέσεων για κατακόρυφα χαλαρά πρανή οικοδομών.

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΧΕΙΡΟΠΟΊΗΤΟΣ ΕΛΚΥΣΤΗΡΑΣ

http://postimage.org/image/2fyw5jh38/

http://postimage.org/image/15or8eeuc/

http://postimage.org/image/2g229mf5w/

http://postimage.org/image/wrngunfo/

http://postimage.org/image/2r7apjukk/

http://postimage.org/image/2g2nrlxl0/

http://postimage.org/image/15qym72jo/

http://postimage.org/image/2h76fm150/

Αν αυτά τα τούβλα που είναι μεταξύ των δύο ελασμάτων, ήταν υδραυλικοί γρύλοι, μπορούσαμε να κάνουμε προένταση αρχικός με αυτούς, μεταξύ εδάφους και πρανών της γεώτρησης.

Για να αφαιρέσουμε τους γρύλους, βιδώνουμε πρώτα τον κοχλία που βρίσκετε μεταξύ των ελασμάτων.

Κατόπιν βγάζουμε τους υδραυλικούς γρύλους, και τον πάνω κοχλία με το έλασμα.

Για να επεκταθεί η βίδα, τις κάνουμε προέκταση, συνδέοντας τα μέρη με κοχλίες.

Δημοσίευσηαπό seismic » Παρ Οκτ 08, 2010 2:54 am

Φίλοι μου, οι εκδόσεις http://www.e-iktinos.com/ θα γράψουν για την ευρεσιτεχνία στο επόμενο περιοδικό
( ERGON MAGAZINE ) που θα εκδώσουν.
Θα περιλαμβάνει και CD .....ALL4DOM
Θα συμμετάσχω και στην Έκθεση ευρεσιτεχνίας που θα γίνει στο Περιστέρι 24 του Νοέμβρη.

Στην ουσία φίλοι μου το σύστημα της ευρεσιτεχνίας μπορεί να προσφέρει τέσσερα βασικά σεισμικά εργαλεία.

α) Εργαλείο.... Για να κατασκευάσουμε ένα δομικό έργο, πρέπει να το κατασκευάσουμε ή πολύ γερό και άκαμπτο, ή πολύ ελαστικό.
Η δεύτερη μέθοδος τοποθέτησης της ευρεσιτεχνίας, http://www.postimage.org/image.php?v=PqdjPGi
κάνει την κατασκευή άκαμπτη, και πολύ γερή.

β) Εργαλείο.... Για αυτούς που πιστεύουν στην ελαστικότητα του φορέα,ως καλύτερο σύστημα αντιμετώπισης του σεισμού, πάλη η ευρεσιτεχνία δίνει την λύση με την πρώτη μέθοδο τοποθέτησης της ευρεσιτεχνίας.
http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHB ... r_embedded

γ) Εργαλείο.... Βελτιώνει σημαντικά το έδαφος θεμελίωσης, καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο σύστημα.

Και στις τρις περιπτώσεις, δεν επηρεάζει τον Ε.Α.Κ παρά μόνο του προσθέτει προστασία αστοχίας.
Για τον λόγο αυτόν, πρέπει να τοποθετήτε ελεύθερα στις κατασκευές, ώστε να έχουμε πιο λίγες καταρρεύσεις, και πιο λίγες επισκευές μετά από κάθε σεισμό. Το μόνο που πρέπει να προσέχουμε κατά την τοποθέτηση είναι...

α) Στην πρώτη μέθοδο, το διάκενο, την ισομετρία του μονομερούς προτεταμένου στοιχείου, ή την τοποθέτηση 2 ή και περισσοτέρων ανεξάρτητων προτεταμένων στοιχείων, σε επιμέρους θέσεις μέσα στον φέροντα.

β) Στην δεύτερη μέθοδο, η διατομή κάτοψης, να έχει συνεχή δόμηση, ( τουλάχιστον τα εσωτερικά στοιχεία ) και μεγάλη διατομή κάτοψις από στοιχεία Ο.Σ

δ) Ακόμα είναι ένα εργαλείο για την ενίσχυση των υφιστάμενων κατασκευών που αστοχούν αποδεδειγμένα.
Π.Χ στις πιλοτές, μπορούμε να ενισχύσουμε τα φέροντα στοιχεία, με προτεταμένους μανδύες, και βλήτρα.
Ή η ενίσχυση υφιστάμενων πυλώνων γεφυρών, κ.λ.π έργα

Δημοσίευσηαπό seismic » Πέμ Οκτ 14, 2010 2:38 pm

Φίλοι μηχανικοί. Ξέρω ότι η επιστήμη του μηχανικού, είναι πολύ μεγάλη, και έχει αναπτυχθεί μέσα από τους αιώνες.

Για τον λόγο αυτό, και την σέβομαι, και μέσο αυτής σέβομαι και εσάς για το μεγάλο έργο που επιτελείτε.

Ξέρω όμως ότι όπως κάθε επιστήμη, έτσι και αυτή της δυναμικής των κατασκευών, εξελίσσετε.

Αυτή την εξέλιξη την έχουν αναλάβει θεσμοθετημένα όργανα της πολιτείας, τα οποία μέσα από προσομοιώσεις, πειράματα, και δημοσιεύσεις, προσπαθούν για το καλύτερο της επιστήμης της δυναμικής των κατασκευών.

Αυτά τα όργανα της πολιτείας, είστε εσείς που ασχολείσθε με την σεισμική μηχανική.

Υπάρχουν όμως κάποιοι σαν και μένα, που είτε γιατί τους ήλθε μία ιδέα και την κατοχύρωσαν, είτε γιατί ασχολούνται ερασιτεχνικά με την σεισμική μηχανική, προβάλουν αξιώσεις, για να υπερασπισθούν την ευρεσιτεχνία τους, και τα λεγόμενά τους.

Ένας από αυτούς είμαι και εγώ, και καλοπροαίρετα, σεβόμενος πάντα εσάς και την επιστήμη σας, θα προσπαθήσω να προβάλω τις απόψεις μου, και να αμφισβητήσω σε επιμέρους σημεία,τον Ελληνικό αντισεισμικό κανονισμό, αλλά και τους άλλους κανονισμούς στον κόσμο.
Συγχωρέστε το θράσος μου, αλλά δυστυχώς ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν γίνετε.

Θα ανοίξω λιπών ένα μεγάλο κεφάλαιο, το οποίο θα αμφισβητεί σε επιμέρους σημεία τον αντισεισμικό κανονισμό.
Θα σας επισημαίνω τα λάθει του Ε.Α.Κ κατά την άποψή μου, ένα ένα, για να γίνετε αναλυτική συζήτηση, καθώς θα σας λέω και την άποψή μου για την επιμέρους λύση.
Στην παρακάτω παράγραφο θα αναφερθώ στα επιμέρους σημεία διαφωνίας μου με τον Ε.Α.Κ

α) Βάσεις.
Θεωρώ λάθος τις μεμονωμένες βάσεις με πεδιλοδοκούς ή μη
Θεωρώ μεγαλύτερο λάθος που τις θάβουμε στο έδαφος
Προτείνω επιφανειακή κητόστρωση.

β) Φέρον οργανισμός ( Σκελετός )
Θεωρώ λάθος την κατασκευή σκελετού. Θεωρώ πιο γερή, αλλά και πιο οικονομική μέθοδο, την συνεχή δόμηση από οπλισμένο σκυρόδεμα.
( Τουλάχιστον εσωτερικά )

γ) Πλάκες
Πρέπει για μένα να οπλίζονται πάνω κάτω

Ρε παιδιά......γιατί δεν με παίζετε?
Εδώ καταργώ τον μισό Ε.Α.Κ με αυτά που λέω?
Κανείς δεν συγκινείτε να μου πει ..... τι είναι αυτά που λες........???????????

Αν διαφωνείτε με αυτές τις τρεις βασικές αλλαγές δόμησης που προτείνω, ευχαρίστως να τις αναλύσουμε.

Φίλοι μηχανικοί.Όταν πείρα το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το κατέθεσα στον Ο.Α.Σ.Π ζητώντας την γνώμη τους. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν είναι αρμόδιοι να μου απαντήσουν και ότι αυτές οι εφευρέσεις γίνονται αποδεκτές ΄μετά από πολλά πειράματα,και δημοσιεύσεις σε αρμόδια ελληνικά και ξένα επιστημονικά περιοδικά.

Αργότερα, είχα κάνει αίτηση χρηματοδότησης στον Ο.Α.Σ.Π για ένα πρόγραμμα που είχε εξαγγελθεί, και αφορούσε την εκπόνηση ερευνητικού προγράμματος, για την προστασία πιλοτής, με κατηγορία εδάφους Χ.

Είχα προσαρμόσει την ευρεσιτεχνία, για αυτόν τον σκοπό.

Να η απάντηση
11/8/09 Ο.Α.Σ.Π Το Δ.Σ.του Ο.Α.Σ.Π. σας γνωστοποιεί ότι η από 488/26-3-09 πρότασή σας,που καταθέσατε στα πλαίσια της υπ αρ. οικ 110/21-1-09 προκήρυξης του Ο.Α.Σ.Π.για χρηματοδότηση του ερευνητικού έργου(Υδραυλικός ελκυστήρας έργων)δεν είναι δυνατόν να χρηματοδοτηθεί,δεδομένου ότι ο Ο.Α.Σ.Π.δεν χρηματοδοτεί ολοκληρωμένα έργα,για τα οποία ήδη υπάρχει ευρεσιτεχνία. Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Ο.Α.Σ.Π. Καθηγητής Κ. Μαρκόπουλος

Ακόμα ρώτησα όλους τους φορείς, που μπορώ να καταθέσω την ευρεσιτεχνία για να πάρω άδεια τοποθέτησης.
Κανένας δεν ήταν αρμόδιος?

Δείτε τώρα μια άλλη Ελληνική εταιρεία με αντισεισμική μέθοδο τι λέει.

Η μέθοδος ............... έχει επίσημα κατατεθεί στο ΥΠΕΧΩΔΕ και στον Οργανισμό Αντισεισμικής Προστασίας (ΟΑΣΠ) στο τέλος του 2004. Ο ΟΑΣΠ με βάση το υπ’ αρ. ........... έγγραφό του διαβίβασε την μέθοδο στην Επιτροπή σύνταξης του Κανονισμού Επεμβάσεων ΚΑΝΕΠΕ, η οποία ενέταξε την μέθοδο στην παρ 8.6 της τελικής του έκδοσης.

Αυτά είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά,......ναι ή όχι.....α ρε ξεκουκουλωτάκη ...που είσαι?

Υ.Γ Και αυτή η μέθοδος, έχει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας του Ο.Β.Ι

ΈΚΛΥΣΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΈΡΟΥΝ

Ακόμα αν ξέρετε να μου πείτε τον τρόπο, πως μπορώ να
α) Να κάνω γνωστή την ευρεσιτεχνία στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
β) Να βρω χρηματοδότη, συνεργάτη....
γ) Να γράψω σε επιστημονικά περιοδικά,

σας παρακαλώ να μου πείτε πως?

ΓΙΑΤΊ Ο ΣΚΕΛΕΤΌΣ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΠΙΚΊΝΔΗΝΟ ΣΧΉΜΑ.
Σε αυτό το βίντεο στο 52 λεπτό έχουμε ένα από τα μεγαλύτερα πειράματα που έγιναν ποτέ στον κόσμο.
Θέλετε να συζητήσουμε τι έκαναν αυτοί, τι κάνει ο Ε.Α.Κ, και τι κάνω εγώ?

http://www.youtube.com/watch?v=C2Z1zmrJhsc

Γιατί φίλοι μου, καταλαβαίνετε και εσείς, ότι αν αυτά που λέω ευσταθούν, τότε πρόκειται για την μεγαλύτερη ανακάλυψη πάνω στην σεισμική μηχανική, που έγινε ποτέ.

Έχω υποψιαστεί ότι όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό, κάνουν ότι είναι δυνατόν, να μην γίνει προιόν.
Το μόνο που βοηθάει, είναι το Μετσόβιο.

Η τηλεόραση, κάνει ότι μπορεί για να μην βγει στον αέρα.

Εγώ επιμένω, ότι έχω βρει το καλύτερο αντισεισμικό σύστημα στον κόσμο, και όποιος το αμφισβητεί, ας μου το αποδείξει.

Όπως θα είδατε στο βίντεο στο 52 λεπτό με το πείραμα, οι μηχανικοί έχουν κατασκευάσει ένα πολύ ελαστομερή σκελετό οικοδομής, πιο ελαστομερή από ότι ο Ε.Α.Κ.

Για να το κατορθώσουν αυτό, έκαναν.
α) Μετατροπή στους κόμβους, τοποθετώντας ελαστικές αρθρώσεις.
β) Άφησαν τα πλαινά τοιχία, ασύνδετα με τις βάσεις.

Πράγματι το κτήριο άντεξε στο πείραμα.
Άντεξε και κατά πολύ περισσότερο από ότι ο Ε.Α.Κ.

Το ερώτημα όμως που μπαίνει, και για το πείραμα, και για τον Ε.Α.Κ που θέλουν ελαστικές κατασκευές, είναι το εξής?
Αυτά τα σπίτια δεν θα έχουν τοιχοποιία?
Η πλήρωση της τοιχοποιίας με τα σενάζ δεν την κάνει 100% άκαμπτη?
ΕΡΩΤΗΣΗ.
α)Πιο το όφελος να κατασκευάζουμε εύκαμπτο σκελετό, και μετά να τον κάνουμε άκαμπτο?
β)Γιατί η τοιχοποιία πρέπει να γίνετε κομμάτια ( από τις ροπές ) την στιγμή που τώρα έχουμε το εργαλείο να την κάνουμε τελείως άκαμπτη και γερή?

Το δεύτερο που παρατηρούμε στο βίντεο, είναι ότι το ασύνδετο τοιχίο, ανασηκώνετε στον κόμβο, εναλλάξ.
ΕΡΩΤΗΣΗ
Αυτό δεν είναι, αυτό που λέω και εγώ εδώ? http://www.postimage.org/image.php?v=aVQpBRi στην απάντηση 228...http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=23

Ο Ε.Α.Κ μιλάει για πλαστιμότητα.
Λέει λιπών ότι το στοιχείο και η δοκός, είναι έτσι σχεδιασμένα, ώστε αν κάποιο από αυτά αστοχήσει, αυτό να είναι η δοκός και όχι το στοιχείο.
Αυτό είναι για μένα μύθος.

Εξηγώ γιατί.

Αν το σχήμα 3 και 4 ( http://www.postimage.org/image.php?v=aVQpBRi ) σηκωθεί κατά την επιτάχυνση του σεισμού, όπως σηκώθηκε και το τοιχίο στο πείραμα, τότε που θα πάνε όλες οι ροπές του στατικού βάρους του φέροντα?

Το βάρος της πλάκας θα μεταβιβαστεί υπό μορφή ροπής στο δοκάρι, και το δοκάρι θα το μεταβιβάσει υπό μορφή ροπής στον λαιμό της κολόνας.
Πιο θα σπάσει πρώτο, από τις ροπές?
Που θα καταλήξουν όλες οι ροπές του βάρους?

Απάντηση .... όλες οι ροπές θα καταλήξουν στον λαιμό της κολόνας, και θα σπάσει η κολόνα και όχι το δοκάρι,( όπως λέει ο Ε.Α.Κ ) γιατί πολύ απλά ο λαιμός έχει μικρότερη διατομή κάτοψης, και ως εκ τούτου είναι το πιο αδύναμο σημείο, που όμως καταλήγουν συγκεντρωτικά όλες οι ροπές του βάρους, τις οποίες πρέπει να παραλάβει μία μικρή διατομή κάτοψις, 0,40 x 0,40

Πως σταματάμε τις ροπές που προέρχονται από το στατικό βάρος του φέροντα, που υφίσταται και μετατρέπετε σε ροπές?
Απλά δεν αφήνουμε το κτήριο να σηκωθεί μονόπλευρα
Γιατί?
Για να μην μπορεί το στατικό βάρος, να μετατραπεί σε ροπή.
http://www.youtube.com/watch?v=HyAxO1lH5YE
Γιατί ο σκελετός είναι το ποιο επικίνδυνο σχήμα?
Γιατί όλο το στατικό βάρος του φέροντα, καταλήγει μέσο ροπής, και διεύθυνσης στην οριζόντια διατομή της κολόνας, ( λαιμό ) και αυτή δεν μπορεί να παραλάβει.

ΓΙΑΤΊ Ο Ε.Α.Κ ΚΆΝΕΙ ΛΆΘΟΣ ΣΤΙΣ ΒΆΣΕΙΣ.
α) Θεωρώ λάθος τις μεμονωμένες βάσεις με πεδιλοδοκούς ή μη
β) Θεωρώ μεγαλύτερο λάθος που τις θάβουμε στο έδαφος
Προτείνω επιφανειακή κοιτόστρωση.

α) Θεωρώ λάθος τις μεμονωμένες βάσεις με πεδιλοδοκούς ή μη, διότι ο κυματισμός του εδάφους τις μετατρέπει σε έμβολα των κόμβων.
β) Θεωρώ μεγαλύτερο λάθος που τις θάβουμε στο έδαφος, γιατί στην ουσία τις πακτώνουμε με το έδαφος, αναγκάζοντας αυτές, να μεταφέρουν ακέραια, την οριζόντια επιτάχυνση του σεισμού στον λαιμό της κολόνας, δημιουργώντας πολύ μεγάλες διατμητικές τάσεις στον λαιμό της, λόγο μη υπάρχουσας διαφοράς φάσις, μεταξύ της βάσεως και του εδάφους που εδράζεται.
Δηλαδή καμία απόσβεση, ουδεμία οριζόντια σεισμική μόνωση, ακαριαία μετάδοση, μεγάλη διάτμηση.

Προτείνω επιφανειακή κοιτόστρωση, για δύο λόγους.
α) Για να έχουμε μη μεταβλητή φάση στις κολόνες, και να διατηρήσουμε ομοιόμορφο τον οριζόντιο άξονα της κοιτόστρωσης,κατά την διάρκεια του σεισμού, αφήνοντας το κύμα love να περάσει από κάτω της.
Σε επιμέρους μέρη όπου εδράζεται η κοιτόστρωση και υφίστανται χαλαρά εδάφη, μπορούμε να βάλουμε επιμέρους μεμονωμένες βάσεις, κάτωθεν της κοιτόστρωσης, προσέχοντας όμως να μην είναι ενωμένες.

ΓΙΑΤΊ Ο Ε.Α.Κ ΚΆΝΕΙ ΛΆΘΟΣ ΣΤΟΝ ΟΠΛΙΣΜΌ ΣΤΙΣ ΠΛΑΚΕΣ.
γ) Πλάκες
Πρέπει για μένα να οπλίζονται πάνω κάτω για τον εξής λόγο.

Όπως κυματοειδή είναι το πέρασμα του κύματος του σεισμού κάτω από το σπίτι, την ίδια κυματοειδή κατάσταση εμφανίζει η πλάκα κατά τον σεισμό.
Τότε δεν έχουμε την ίδια στατική που έχουμε με την ακινησία της οικοδομής, αλλά μεταβαλλόμενες δυναμικές εφελκυσμού πάνω κάτω στην πλάκα.
Οπότε ο οπλισμός πρέπει να τοποθετήτε πάνω κάτω για να παραλαμβάνει και τις άνω δυνάμεις εφελκυσμού που υφίστανται κατά τον κυματισμό.

Όλα αυτά που είπα πάρα πάνω, υφίστανται ως νόμοι στην υπάρχουσα στατική.
Η μέθοδος όμως του Ε.Α.Κ παραβαίνει τους στατικούς νόμους.
Οπότε αυτό που πρέπει να αλλάξει, δεν είναι η μέθοδος του ελκυστήρα, η οποία ακολουθεί κατά βήμα τους νόμους της στατικής και δυναμικής των κατασκευών, αλλά η λάθος προσέγγιση του Ε.Α.Κ ως προς τους νόμους της στατικής, και δυναμικής των κατασκευών.

Δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος » Παρ Οκτ 15, 2010 9:19 am

seismic έγραψε:Ρε παιδιά......γιατί δεν με παίζετε?

Δε σε παίζουμε γιατί...δεν παίζεσαι!!!

seismic έγραψε:Εδώ καταργώ τον μισό Ε.Α.Κ με αυτά που λέω?
Κανείς δεν συγκινείτε να μου πει ..... τι είναι αυτά που λες........??????????

Στα λέμε. Απλά δε μας ακούς.
Αλέξανδρος

Δημοσίευσηαπό seismic » Παρ Οκτ 15, 2010 7:29 pm

Μου τα λέτε εσείς, αλλά σας τα λέω και εγώ?
Και μάλιστα φρέσκα φρέσκα.
Όπως και να το κάνουμε, ο καθένας μένει κάτω από μια σκεπή, μαζί με την οικογένειά του.
Κάνει και μία εργασία για να την ζήσει.
Έχει κάθε δικαίωμα, να ζει και να εργάζεται όπου θέλει, και να υποστηρίζει τα συμφέροντά του.

Πάντως έχω πει πολλά νέα πράγματα.
Βρες το αδύνατο σημείο μου, και κάνε μου την δύσκολη ερώτηση, για να δούμε αν ξέρω να σου απαντήσω.
Όχι όμως όπως θέλει ο Ε.Α.Κ αλλά βάση των νόμων της στατικής.

Προβάλω αξιώσεις. Δοκίμασε.
seismic

Δημοσίευσηαπό seismic » Τετ Οκτ 20, 2010 5:47 pm

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΦΕΔΡΑΝΑ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΚΡΙΝΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΙΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΈΣ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Γιατί τα ψιλά τα σπίτια, είναι πιο ευάλωτα στην ταλάντωση, που προκαλούν οι μακρινοί σεισμοί.
Όταν ρίξουμε μία πέτρα στο νερό, παρατηρούμε ότι το κύμα που δημιουργείτε, μεγαλώνει όσο απομακρύνετε από το κέντρο.

Το ίδιο γίνετε και με τον σεισμό.
Τα επιφανειακά κύματα love ταλαντεύουν την κατασκευή υπό γωνία.

Κατά την ταλάντωση, η κατασκευή πιέζει τα εφέδρανα μονόπλευρα προς το έδαφος εναλλάξ, υπό γωνία.
Τα εφέδρανα, ελαστικά όπως είναι, συντονίζουν την ταλάντωση, και την μεγαλώνουν.

Η ταλάντωση με την σειρά της, καταπονεί τους κόμβους με ροπές.

Εγώ είπα αυτόν τον τρόπο κατασκευής http://www.postimage.org/image.php?v=PqdjPGi

Το να μετατρέψουμε τα εσωτερικά χωρίσματα σε οπλισμένα τοιχία,όπως δείχνω στο παραπάνω σχέδιο, έχει ακριβός το ίδιο κοστολόγιο με το να βάλουμε κολόνες, δοκούς, και διπλή οπτοπλινθοδομή.

Είναι όμως πολύ πιο ισχυρή κατασκευή στον σεισμό.
Παιδιά γιατί δεν το κάνετε?
Γιατί σας είναι δύσκολο να κατανοήσετε την λειτουργία μιας βίδας, και τα παραπάνω?
Γιατί δεν μου απαντάτε?

Γιατί δεν ξέρω από στατική και δυναμική των κατασκευών? ή γιατί ξέρω περισσότερα?
Μου λέτε ότι εγώ δεν καταλαβαίνω ενώ εσείς μου έχετε απαντήσει.

Θα το δεχόμουν αυτό, αν όλοι οι μηχανικοί ήταν εναντίον μου.
Από την στιγμή όμως που δεν συμβαίνει αυτό, τίθεται ένα μεγάλο ερώτημα?

Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τους μηχανικούς, τη στιγμή που οι νόμοι της στατικής και δυναμικής των κατασκευών είναι κοινοί για όλους?

Ακόμα. Έπρεπε το κράτος να με έχει βάλει μέσα σε ένα ερευνητικό κέντρο για να αποδείξω τα λεγόμενά μου,
ή πρέπει να αφήνει αυτές τις ιδέες ανεκμετάλλευτες, βάζοντάς μου τεράστια εμπόδια?

Τελικά θέλουμε την αλήθεια ναι ή όχι?
seismic

Δημοσίευσηαπό seismic » Τετ Οκτ 20, 2010 5:53 pm

Παράθεση:
Αρχικά καταχωρημένο από seismic
Το να μετατρέψουμε τα εσωτερικά χωρίσματα σε οπλισμένα τοιχία,όπως δείχνω στο παραπάνω σχέδιο, έχει ακριβός το ίδιο κοστολόγιο με το να βάλουμε κολόνες, δοκούς, και διπλή οπτοπλινθοδομή.Είναι όμως πολύ πιο ισχυρή κατασκευή στον σεισμό.
Παιδιά γιατί δεν το κάνετε?
cna
Γιατί οι πλειονότητα των πελατών θέλει να έχει την ελευθερία να διαμορφώσει το εσωτερικό του σπιτιού του κατά το δοκούν. Μπορεί μετά από 3 χρόνια να αποφασίσει να κάνει την κουζίνα έναν ενιαίο χώρο με την τραπεζαρία. Αν τα εσωτερικά χωρίσματα είναι τμήμα του φέροντος οργανισμού προφανώς δεν θα μπορέσει να κάνει αυτό που θέλει ή θα το κάνει χωρίς να ρωτήσει κανέναν και θα θέσει την ζωή του σε κίνδυνο.

Παράθεση:
Γιατί σας είναι δύσκολο....Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί τους μηχανικούς, τη στιγμή που οι νόμοι της στατικής και δυναμικής των κατασκευών είναι κοινοί για όλους?
cna
1) Ακόμα δεν βρέθηκε κανείς, νομίζω, που να συμφωνεί απόλυτα με την ευρεσιτεχνία. Στην καλύτερη αφήνουμε ένα παράθυρο ανοιχτό για το ενδεχόμενο της αποδεδειγμένης, μελλοντικά και υπό τις προϋποθέσεις που όλοι έχουν θέσει, λειτουργικότητας της πρότασής σου. Άλλωστε χωρίς εις βάθος ανάλυση κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ή να επιβεβαιώσει τίποτα

2) Οι νόμοι είναι κοινοί για όλους αλλά είναι κατανοητοί από όλους;

Παράθεση:
Τελικά θέλουμε την αλήθεια ναι ή όχι?
cna
Θέλουμε την αποδεδειγμένη αλήθεια. Λίγες αλήθειες στο σύμπαν είναι αυταπόδεικτες. Ακόμα και ότι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο έπρεπε κάπως να αποδειχθεί για να γίνει αποδεκτό ως αληθές. Κάτι που σήμερα μας φαίνεται τόσο προφανές που το θεωρούμε αυταπόδεικτο...
seismic

Δημοσίευσηαπό seismic » Τετ Οκτ 20, 2010 5:55 pm

@ cna Γιατί οι πλειονότητα των πελατών θέλει να έχει την ελευθερία να διαμορφώσει το εσωτερικό του σπιτιού του κατά το δοκούν. Μπορεί μετά από 3 χρόνια να αποφασίσει να κάνει την κουζίνα έναν ενιαίο χώρο με την τραπεζαρία. Αν τα εσωτερικά χωρίσματα είναι τμήμα του φέροντος οργανισμού προφανώς δεν θα μπορέσει να κάνει αυτό που θέλει ή θα το κάνει χωρίς να ρωτήσει κανέναν και θα θέσει την ζωή του σε κίνδυνο.

seismic Φίλε cna σε ευχαριστώ καταρχήν που απαντάς.
Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες. Και εγώ σαν κτίστης έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα της αρχιτεκτονικής, και η αλλαγή της διαρρύθμισης είναι συχνή.

Ξέρω και εγώ, ότι υπάρχουν τρεις τρόποι δόμησης.
α) Ο σκελετός, όπου το βάρος από τα έπιπλα την πλάκα τον τοίχο,το δοκάρι,μεταβιβάζονται στις κολόνες, και μετά οι κολόνες μεταβιβάζουν τα φορτία στις βάσεις.
Όμως και οι τοίχοι, σε ένα σκελετό, αν και στατικά υπολογίζονται σαν φορτία, στην δυναμική των κατασκευών έχουν μεγάλο ρόλο.

Και οι μετατροπές που γίνονται τώρα από τους ιδιοκτήτες, είναι λάθος, όχι μόνο για το διαμέρισμά του, αλλά και για όλα τα άλλα διαμερίσματα της πολυκατοικίας.

Θα συμφωνήσουμε, ότι και στον σκελετό, αυτός που κάνει τις μετατροπές, πρέπει να ξέρει.

β) Έχουμε και την συνεχή δόμηση, όπου τα φορτία τα αναλαμβάνει η τοιχοποιία, και τα μεταβιβάζει στο έδαφος.
Εκεί απαγορεύετε δια ροπάλου η μετατροπή ( διαρρύθμιση ) χωρίς ιδικό.

γ) Έχουμε και την σύμμεικτη δόμηση, η οποία είτε χρησιμοποιεί διαφορετικά υλικά
( κιλοδοκούς και σκυρόδεμα ) είτε την συνεχή δόμηση μαζί με τον σκελετό.

Εγώ θεωρώ κατάλληλη για τον ελκυστήρα, την συνεχή δόμηση εσωτερικά,και τον σκελετό εξωτερικά.

Τώρα πως σκέφτομαι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα των μετατροπών.

Αν π.χ έχουμε να κατασκευάσουμε μία πολυκατοικία που ο κάθε όροφος έχει τέσσερα διαμερίσματα, θα κάνω το εξής, ώστε οι ιδιοκτήτες να μπορούν να κάνουν τις μετατροπές που θέλουν.
Πρώτα θα τοποθετήσω κολόνες περιμετρικά του κτιρίου.
Μετά θα χωρίσω την κάτοψη εσωτερικά σε σχήμα σταυρού,ώστε αυτός ο σταυρός να χωρίζει ( μεσοτοιχία ) τα τέσσερα διαμερίσματα.

Αυτόν τον σταυρό θα μετατρέψω σε τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα, και θα τον πακτώσω στις άκρες του με τον υδραυλικό ελκυστήρα.
Βέβαια στο κέντρο του σταυρού, θα κατασκευαστεί το φρεάτιο του ανελκυστήρα, και ο διάδρομος γύρο από αυτών για να μπαίνουμε στα διαμερίσματα.
Και αυτοί από ΟΣ

Αυτό το κάνω ώστε από όπου και να έρθει ο σεισμός, να υπάρχει αντίδραση στο δώμα και στο Π της βάσης, αλλά και λόγο μεγάλης διατομής κάτοψης που θα έχει αυτό το τοιχίο, να εξαλείψουμε το πρόβλημα της διάτμησης, και της κάμψης.

Άλλο εφικτό σχήμα που μπορούμε να δώσουμε ώστε να μπορούμε να κάνουμε μετατροπές, είναι το εξής.
Αν η πολυκατοικία έχει γειτονικά, ( όπου δεν κάνουμε παράθυρα ) μετατρέπουμε τα γειτονικά σε τοιχία με αγκύρωση, και κάποιο άλλον μεσαίο κεντρικό τοίχο σε Ο.Σ, ώστε να σχηματίζουν διατομή κάτοψις διπλού Τ

Άλλο εφικτό σχήμα που μπορούμε να δώσουμε ώστε να μπορούμε να κάνουμε μετατροπές, είναι να τοποθετήσουμε δύο φρεάτια ανελκυστήρα, με τα φρεάτια διαδρόμους, στις δύο άκρες της κατασκευής, και να τοποθετήσουμε στις γωνίες τους τον ελκυστήρα.

Αυτά τα τετράγωνα φρεάτια, μπορεί να είναι είτε ανελκυστήρες, είτε αποθήκες, οι άλλοι κοινοί χρήσιμοι χώροι.

Τελικά αν το ψάξεις αρχιτεκτονικά και στατικά, υπάρχουν λύσεις.

@cna 1) Ακόμα δεν βρέθηκε κανείς, νομίζω, που να συμφωνεί απόλυτα με την ευρεσιτεχνία. Στην καλύτερη αφήνουμε ένα παράθυρο ανοιχτό για το ενδεχόμενο της αποδεδειγμένης, μελλοντικά και υπό τις προϋποθέσεις που όλοι έχουν θέσει, λειτουργικότητας της πρότασής σου. Άλλωστε χωρίς εις βάθος ανάλυση κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ή να επιβεβαιώσει τίποτα.

2) Οι νόμοι είναι κοινοί για όλους αλλά είναι κατανοητοί από όλους;

seismic Σίγουρα όλοι μας που συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την ευρεσιτεχνία, μόνο σκέψεις κάνουμε.....
Και ο Ε.Α.Κ όμως πάνω σε σκέψεις στηρίζετε.....κανείς δεν έχει αποκλείσει το καλύτερο.
Το πρόβλημα είναι ότι τα πειράματα για κατασκευές μεγάλες είναι από πολύ δύσκολα και δαπανηρά, μέχρι και ακατόρθωτα,
( πχ γέφυρες )
Ενώ η σκέψη είναι τσάμπα.
Για αυτό φωνάζω για βοήθεια.
Η λογική όμως είναι με το μέρος μου.

@cna Θέλουμε την αποδεδειγμένη αλήθεια. Λίγες αλήθειες στο σύμπαν είναι αυταπόδεικτες. Ακόμα και ότι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο έπρεπε κάπως να αποδειχθεί για να γίνει αποδεκτό ως αληθές. Κάτι που σήμερα μας φαίνεται τόσο προφανές που το θεωρούμε αυταπόδεικτο...

seismic Όλοι την θέλουμε την αλήθεια φίλε cna, μόνο που είναι δύσκολα να την βρεις.
Όλα είναι σωστά, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Η ιστορία θα δείξει.

Δημοσίευσηαπό seismic » Σάβ Οκτ 23, 2010 8:50 am

Όπως βλέπουμε στο σχήμα ( 1 ) http://postimage.org/image/52uz57l0/
η επιτάχυνση του σεισμού ( Β ) δημιουργεί στο στοιχείο ένταση αδράνειας ( Α ) με αποτέλεσμα την δημιουργία ( γύρο από το κέντρο ) της ροπής ( Γ ).

Για να μην σηκωθεί το στοιχείο, πρέπει να υπάρχει μία αντίστροφη ροπή
ισορροπίας ( Ζ ) ίση και αντίθετη της ( Γ ) προερχόμενη από την δύναμη ( Δ ) και ( Ε )

Όλες αυτές οι δυνάμεις, για να ισορροπήσουν πρέπει να είναι ίσες και αντίθετες.
Αυτό κάνει ο ελκυστήρας.
Δίνει στο δώμα την επιπλέον συμπληρωματική αντίσταση που χρειάζεται για να ισορροπήσει η δύναμη ( Δ ),και να είναι ίδια με τις
άλλες ( Α,Β,Ε )
Ακόμα ο υδραυλικός ελκυστήρας βοηθά πολύ στην αντίσταση ( Ε ) του εδάφους βοηθώντας αυτό να μην υποχωρήσει.

Ακόμα οι δυνάμεις διάτμησης ( Α,Β ) εξουδετερώνονται από τις δυνάμεις ( Δ,Ε ) λόγο θλίψης.
Αρκεί να έχουμε μεγάλη διατομή κάτοψης, ικανή να παραλάβει τις κάμψεις.
Αυτή την μεγάλη διατομή κάτοψης την κατορθώνουμε ανέξοδα, μετατρέποντας την εσωτερική δομή των στοιχείων,σε συνεχή δόμηση τοιχίων Ο.Σ.

Ο Ε.Α.Κ είναι όπως το παράδηγμα στο σχήμα ( 2 )
Όλες οι δυνάμεις στο σχήμα ( 2 ) http://postimage.org/image/52uz57l0/ δεν είναι ίσες.
Η δύναμη ( Κ ) είναι μικρότερη των δυνάμεων ( Η,Θ,Λ ) οπότε η ροπή ( Ι ) είναι μεγαλύτερη της ροπής ( Μ ) με αποτέλεσμα την άνοδο του έργου, με τα γνωστά αναφερθέντα αποτελέσματα http://www.postimage.org/image.php?v=aVQpBRi που καταπονούν τους κόμβους, και εξηγώ στην απάντηση 221 http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=23 και εδώ http://www.youtube.com/watch?v=HyAxO1lH5YE

Ακόμα ο σκελετός, έχοντας μικρή διατομή κάτοψης των στοιχείων, ( κολώνες ) αδυνατεί να παραλάβει τις διατμητικές δυνάμεις των ροπών, στον λαιμό της κολόνας.
Σταματήστε τις ροπές, εξισώνοντας αυτές με αντίθετες, που προσφέρει ο ελκυστήρας, και κανένα πρόβλημα.

Όσο για το πρόβλημα της διαφοράς φάσης των μεμονωμένων βάσεων, ( λόγο ύπαρξης κυμάτων love ) το αντιμετωπίζουμε με μία προτεταμένη κοιτόστρωση,ενωμένη με τα τοιχία, και ενισχυμένη από κάτω με ασύνδετες μεμονωμένες βάσεις, στα σημεία πιθανής αστοχίας.

Δημοσίευσηαπό seismic » Δευτ Οκτ 25, 2010 12:50 pm

Ακόμα πιστεύω ότι στις κολόνες του ισογείου, πρέπει να αυξήσετε κατά πολύ περισσότερο του υφιστάμενου υπολογισμού, τις διαστάσεις κάτοψης, και σταδιακά ανά όροφο να μειώνονται.

Μόνο έτσι θα υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς ελαστικής απόσβεσης δυνάμεων σταδιακά.
Δηλαδή πρέπει να θεωρείται τον πρώτο κόμβο της βάσης τελείως άκαμπτο, και μετά από αυτόν τον κόμβο, να μεταφέρετε σταδιακά τις επιταχύνσεις του σεισμού, σε πιο ελαστικούς κόμβους.

Οι κόμβοι με την μεγαλύτερη ελαστικότητα, πρέπει να είναι αυτοί των μεσαίων ορόφων.
Αυτό είναι αναγκαίο ώστε να μειώνετε η ταλάντωση, στο ήμισυ.
Ότι δηλαδή κάνει η μέση του ανθρώπου.

Με άλλα λόγια, ακαμψία στα στοιχεία του ισογείου, σταδιακή ελαστικότητα στους υπόλοιπους κόμβους των ορόφων, και μεγάλη πλαστιμότητα και ελαστικότητα στους κεντρικούς ορόφους.

Αυτό σημαίνει,ότι ο οπλισμός των δοκών,στους μεσαίους ορόφους, θα έχει στα άκρα του την κατάλληλη διαμόρφωση, οι κολόνες θα είναι πιο λεπτές, αλλά με πιο πολλούς συνδετήρες.
Από τον μεσαίο όροφο και πάνω, οι διαστάσεις των στοιχείων πρέπει να είναι σταθερά πιο άκαμπτες, ώστε ο τελευταίως όροφος να είναι άκαμπτος.

Κατ αυτόν τον τρόπω, η μεταφορά αδρανιακών εντάσεων θα μειωθεί στο ήμισυ, και θα μεταφερθεί σε μία περιοχή όπου μπορεί να πάρει ελαστικότητα, χωρίς όμως να δόση συγχρονισμένη ταλάντωση.

Τι θα κατορθώσετε με αυτό που είπα.
Μικρότερη ταλάντωση
Κατάργηση της συχνής αστοχίας των κολονών του ισογείου ( λόγο μεγαλύτερης μεταφοράς διατμητικών τάσεων )

Καλύτερο καταμερισμό της ελαστικότητας.

Μικρότερες αδρανιακές εντάσεις.

Δημοσίευσηαπό seismic » Τετ Οκτ 27, 2010 5:02 pm

Φίλοι μου, μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε αν τα στατικά προγράμματα, και τα προγράμματα δυναμικής των κατασκευών, πεπερασμένων στοιχείων, έχουν κάνει πρόβλεψη για.... προένταση μεταξύ δώματος και εδάφους?

Με άλλα λόγια, μπορούν να δοκιμάσουν την ευρεσιτεχνία,με τα υπάρχοντα προγράμματα, ή χρειάζονται να γίνουν νέοι κώδικες, με νέα στοιχεία?
seismic

Δημοσίευσηαπό seismic » Πέμ Οκτ 28, 2010 10:16 pm

Καλά παιδιά εδώ έγινε μεγάλη μάχη?
http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=27
seismic

Δημοσίευσηαπό seismic » Σάβ Νοέμ 06, 2010 7:05 pm

Φίλε kostassid σε ευχαριστώ που απάντησες, και μου έδωσες την ευκαιρία να πω και εγώ τις απόψεις μου, σωστές ή λάθος.

Είμαι λίγο γκρινιάρης γιατί αισθάνομαι μόνος μου σε αυτό τον αγώνα.
Σε καμία όμως περίπτωση, δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις των μηχανικών.
Η διαφορετικότητα της άποψις για εμένα είναι υγιείς τρόπος έκφρασης,και δεν έχει να κάνει με, υποτίμηση, παρεξήγηση.
Δεν είμαι ξερόλας...έρευνα κάνω βάση μερικών προβληματισμών που έχω.
Μερικά παιδιά εδώ μέσα συνδέουν την διαφορετικότητα της άποψις, σε προσωπική αντιπαράθεση και παρεξήγηση.

Στο θέμα μας τώρα.
1) Αρχική Ερώτηση Γιαννης-ιος

α)Τα κύματα love δεν δημιουργούν διαφορά φάσης στις μεμονωμένες βάσεις? Γιατί κατασκευάζετε μεμονωμένες βάσεις, και όχι κητόστρωση, ώστε να εξαλειφθεί η διαφορά φάσης, που στις μεμονωμένες βάσεις μετατρέπει τις κολόνες σε έμβολα των δοκών?

1) Απάντηση kostassid

α)Δημιουργούν, αλλά για δες που πάει το κόστος και μάλιστα ανακοίνωσε το στο πελάτη που έχεις. Τον έχασες όπως και τους επόμενους πιθανούς πελάτες.

1) Ανταπάντηση Γιαννης-ιος

Σαν κατασκευαστής που και εγώ είμαι, όταν δίνω μία προσφορά για μία εργασία, σκυροδέματος, το πρώτο πράγμα που εξετάζω, είναι ο βαθμός δυσκολίας του ξυλοτύπου.

Αν με ρώταγες να πάρω την εργασία ολόκληρη μαζί με την εκσκαφή, θα έκανα μερικές συγκρίσεις, τι με συμφέρει περισσότερο. Η κητόστρωση, ή οι βάσεις με τους συνδετικούς δοκούς
Καταρχήν θα έβρισκα πόσα κυβικά είναι η κητόστρωση, και πόσα κυβικά είναι οι βάσεις με τους συνδετήριους δοκούς.

Από την μικρή πείρα που έχω, πιστεύω ότι η κητόστρωση έχει ένα 20% περισσότερο ΟΣ από ότι έχουν οι βάσεις με τους συνδετήριους δοκούς.

Οι βάσεις με τους συνδετήριους δοκούς όμως, έχουν πιο πολύ εργασία από την κητόστρωση στους εξής τομείς.

α) Στον ξυλότυπο
β) Στις εκσκαφές.

Συγκρινόμενα αυτά τα μεγέθη, θα δούμε ότι αν όχι ίδια, η κητόστρωση είναι ελαφρός πιο φθηνή, από ότι οι βάσεις με τους συνδετήριους δοκούς.

Δεδομένου ότι τα πολλά κυβικά, με λίγο ξυλότυπο, δίνουν κέρδος στον εργολάβο, η προσφορά ανά τιμή μονάδος του κυβικού ΟΣ στην κητόστρωση, θα είναι εμφανώς μικρότερη.

Συγκρινόμενα αυτά τα μεγέθη, θα δούμε ότι η κητόστρωση είναι ελαφρός φθηνότερη, αν και έχει 20% περισσότερο ΟΣ.

β)Αρχική Ερώτηση Γιαννης-ιος
β) Κατά την οριζόντια επιτάχυνση του σεισμού, τα στατικά φορτία σε συνδυασμό με την αδράνεια δεν δημιουργούν τα λοξά τόξα?
Γιατί δεν δέχεστε το σύστημα το δικό μου που σταματάει τα λοξά τόξα, και τις ροπές για πρώτη φορά στην ιστορία?

β) Απάντηση kostassid
β)Το δέχομαι το σύστημα σου αρκεί να μου πεις το κόστος και κυρίων το κατά πόσο σίγουρη θεωρείς και μπορούμε να θεωρήσουμε την αγκύρωση στο έδαφος.

β) Ανταπάντηση Γιαννης-ιος
Κόστος Το κόστος θα είναι διαφορετικό για κάθε ελκυστήρα, και θα εξαρτάτε από το τι υλικό θα κατασκευαστεί, από το πόσο μεγάλο βάθος θα τοποθετηθεί, και από το πόσο μεγάλο θα είναι το σύστημα.

Ακόμα το κόστος θα εξαρτάτε, από το έδαφος.
Αν είναι πέτρωμα, η γεώτρηση θα έχει λιγότερο βάθος, αλλά θα είναι πιο δύσκολη η διάνοιξη της οπής.
Στο πέτρωμα θα τοποθετήσουμε τον ελκυστήρα δομικών έργων, που είναι πιο φθηνός από τον υδραυλικό ελκυστήρα.

Στο μαλακό έδαφος, θα τοποθετήσουμε τον υδραυλικό ελκυστήρα, ο οποίος είναι πιο ακριβώς, αλλά και πιο αποτελεσματικός στα χαλαρά εδάφη.

Το κόστος αυτού του πρωτοτύπου http://postimage.org/Janys/ κατασκευασμένο από μαλακό χάλυβα, ύψους 1,3 μέτρα, και με βίδα διαμέτρου 20 mm ήταν 200 ευρώ, εργασία και υλικά. Σε παραγωγή θα πέσει το κόστος στα 150 ευρώ. Η βίδα στο εμπόριο 20 mm έχει 3 ευρώ το μέτρο. 25 mm έχει 3,5 ευρώ το μέτρο. Οι συνδετήριες κοχλίες κοστίζουν 90 ευρώ τα 100 κομμάτια, για Φ/20

Τώρα αν υποθέσουμε ότι αυτό το προκάτ σπίτι http://www.postimage.org/image.php?v=PqdjPGi είναι 150m2 πάνω κάτω, θα χρειασθούν 13 ελκυστήρες.
13 ελκυστήρες x 200 ευρώ = 2600 ευρώ θα κοστίσουν οι άγκυρες. + 8m βίδα κάθε άγκυρα, x 13 ελκυστήρες = 104 m x 3 ευρώ το μέτρο, = 312 ευρώ Οι κοχλίες σύνδεσης 100 ευρώ. Πλαστικές σωλήνες διόδου βίδας, 50 ευρώ.
Σύνολον μηχανισμού 3062 ευρώ.
Γεωτρήσεις ? άλλες 3000 ευρώ?
Με 6-7000 ευρώ επιπλέον κόστος κατασκευής έχεις ένα πιο αποτελεσματικό αντισεισμικό σπίτι.
Με τον υδραυλικό ελκυστήρα, το κόστος θα ανέβει άλλα 1000 ευρώ, στις 7-8000 ευρώ.
Με τα εφέδρανα κοστίζει 40% επί πλέον, της ολικής τιμής κατασκευής του σπιτιού.

Δηλαδή με τον ελκυστήρα το σπίτι το προκάτ έχει κόστος 150000 ευρώ το σπίτι, + 7000 ευρώ = 157000 ευρώ
Με εφέδρανα 150000 το σπίτι, + 60000 τα εφέδρανα = 210000 ευρώ.

Τώρα κατά πόσο σίγουρη μπορούμε να θεωρήσουμε την αγκύρωση στο έδαφος.
Για μένα 100% σίγουρη, για συνεχής φάσεις. Αρκεί η βίδα ή το συρματόσχοινο που τανύζετε, να είναι όσο ισχυρό χρειάζεται.

Είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει τις επιθυμητές τάσεις, για δύο λόγους.

α) Διότι ο μηχανισμός της άγκυρας μετατρέπει την κατακόρυφη έλξη του τένοντα, σε θλιπτικές οριζόντιες τάσις προς τα πρανή τις γεώτρησης. Το άνοιγμα διαμέτρου της άγκυρας είναι απεριόριστο. Εξαρτάτε από το πόσο μπαίνει μέσα ο ένας σωλήνας στον άλλον.

Μπορεί να έχει διάμετρο ανοίγματος και 2 m.
Αν η γεώτρηση έχει άνοιγμα 20 cm, φαντάζεσαι τι τάσεις και τι συμπύκνωση εδάφους μπορεί να επιφέρει στα πρανή της γεώτρησης? Και ακόμα, όσο πιο καλό το πέτρωμα ή τα έδαφος, και όσο πιο μεγάλο το βάθος της γεώτρησης, τόσο το καλύτερα για την αντοχή των εφεκλυστικών τάσεων

β) Υπάρχει συρματόσχοινο στο εμπόριο που μπορεί να αντέξει τάσεις 200 τόνων.
Καθώς και υδραυλικά συστήματα των ίδιων προδιαγραφών.
Το προκάτ που ανέφερα πριν, δεν είναι όλο μαζί 50 τόνοι.
Και έχει 13 ελκυστήρες.
Για εμένα κάθε ελκυστήρας στο συγκεκριμένο προκάτ που ανέφερα , δεν χρειάζεται περισσότερο από 1 τόνο προένταση, με τελικές αντοχές τάσεων στον εφελκυσμό 5 τόνων.

γ) Αρχική Ερώτηση Γιαννης-ιος
γ) Η προένταση (γενικά η θλίψη) δεν έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.

Από την άλλη έχεις και το άλλο καλό...τη μειωμένη ρηγμάτωση λόγω θλίψης, κάτι που αυξάνει την ενεργό διατομή και αυξάνει και τη δυσκαμψία της κατακευής!!! Γιατί την αποφεύγετε?

γ) Απάντηση kostassid
γ) Υπολογίζονται, οπλίζονται και μετά όλη κοιτάνε με ανοιχτό στόμα γέφυρες όπως του Μετσοβίτικου (τελευταία φώτο) http://www.egnatia.gr/page/default.asp?la=1&Id=697

γ) Ανταπάντηση Γιαννης-ιος
Άρα άλλο ένα καλό της ευρεσιτεχνίας είναι η ελεγχόμενη προένταση, η οποία φέρει τα αναφερθέντα θετικά αποτελέσματα, έναντι των δυνάμεων του σεισμού στα κάθετα στοιχεία. Αρκεί βέβαια να υπάρχει η κατάλληλη διατομή κάτοψις, ώστε να παραλαμβάνονται οι κάμψεις.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες